Skip to content

Jak intro i ekstra reagują na świat?

Osobowość i umiejętności poznawcze są bardzo ze sobą powiązane i inaczej jest u introwertyków niż u ekstrawertyków. Warto sobie zdawać sprawę z tych różnic, żeby lepiej rozumieć ludzi, którzy są dookoła nas i wiedzieć jak reagują na różne sytuacje.

Dlaczego intro niechętnie odbierają telefony?

Przeprowadzono kilka badań, które pokazują jak to działa u obu typów. Jedno z nich z lat 80tych ubiegłego wieku pokazuje różnicę między intro i ekstra jeśli chodzi o reakcję na bodziec. Jeśli jesteś intro i dzwoni Twój telefon, a Ty jesteś w trakcie robienia czegoś, to Twój mózg będzie bardziej wzbudzony w fazie analizowania bodźca niż przygotowywania odpowiedzi na niego. Najprawdopodobniej poczekasz z podjęciem działania czyli zawahasz się chwilę zanim odbierzesz, ponieważ musisz przeanalizować nadchodzący bodziec zanim coś zrobisz. U ekstrawertyka będzie inaczej, bo będzie on musiał zablokować wszystko inne co się dzieje, żeby móc przeanalizować ten bodziec i zdecydować czy to jego telefon i gdzie dzwoni. Ekstrawertyk szybko i zdecydowanie podejmie działanie czyli odbierze od razu bo jest zwykle bardziej skupiony na reakcji na bodziec niż analizowaniu go. Takim bodźcem może być kontakt z innymi ludźmi, głośna muzyka, kwaśny smak, ból.

Naukowcy potrafią dokładnie określić ile elektrycznego pobudzenia ma miejsce w mózgu w momencie gdy pojawia się bodziec i potrafią przeanalizować jak nasz mózg na niego odpowiada. Jeśli szczyt aktywności mózgu przypada na moment zaraz po tym jak się pojawia bodziec (1/10 sekundy) to znaczy, że jedynie go zauważyłeś. Następnie mają miejsce kolejne procesy poznawcze tj. analizujesz to co się stało i przygotowujesz reakcję. Wiemy już, że introwertycy reagują na bodziec czuciowy mocniej niż ekstrawertycy i są na niego bardziej wrażliwi oraz wymaga od nich więcej wysiłku umysłowego, aby taki bodziec przeanalizować dogłębnie.

Jak to jest ze stresem?

Intro i ekstra inaczej również reagują w stresujących sytuacjach. Co ciekawe, badania pokazały związek między naruszeniem Twojej przestrzeni osobistej a podwyższonym pobudzeniem. Naruszenie prywatnej strefy jest czynnikiem stresogennym  i ekstrawertycy reagują na niego złością, a introwertycy niepokojem. Jednak dla ekstrawertyków intensywna stymulacja bodźcami nie jest tak stresująca jak dla introwertyków. Ekstrawertycy mają również wyższy próg bólu. Badania pokazały też, że osoby introwertyczne, jak również te ze słabym systemem nerwowym mają niższy próg sensoryczny i lepiej radzą sobie z zadaniami, które wymagają ciągłej uwagi i które polegają na szukaniu słabych, nieczęstych bodźców (często nieprzewidywalnych). Ekstrawertycy są zazwyczaj mniej pobudzeni i ich wydajność polepsza się w sytuacji, gdzie pracują w otoczeniu wielu stymulujących bodźców.

Ekstrawertycy są natomiast bardziej wrażliwi na zmiany w ich otoczeniu, są jakby zaprogramowani do rejestrowania zmian. Introwertycy reagują na zmiany wolniej i mniej intensywnie. Mają też z zasady podwyższony poziom aktywacji (czyli ich układ nerwowy jest łatwiej i silniej aktywowany), a ekstrawertycy obniżony poziom aktywacji.

Co to oznacza dla Ciebie? 

Jeśli mieszkasz z introwertykiem, albo Twoja partnerka lub partner są intro, to w praktyce będzie to dla Ciebie znaczyć, że taka osoba będzie bardzo wrażliwa na to co się dzieje dookoła niej. Świat może odbierać bardzo intensywnie jako głośny i trochę przytłaczający. Będzie silniej odczuwać ból, ale też będzie bardziej wrażliwa na smaki i zapachy. Co za tym idzie, może się szybciej męczyć, ponieważ organizm może w pewnym momencie być przeciążony bodźcami. Dlatego też introwertycy po długotrwałym kontakcie z innymi ludźmi szukają sposobu na odpoczynek po tak dużej dawce stymulacji. Niejednokrotnie trudno jest im funkcjonować w miejscu typu open space w pracy, gdzie tych bodźców jest bardzo dużo. Ekstrawertycy mają odwrotnie, czyli żeby dobrze się czuć szukają bodźców, bo stan spokoju jest dla nich męczący. Zatem kluczem do utrzymania dobrych relacji z innymi jest zrozumienie tego jaki mają temperament, jak reagują na świat i skąd biorą się u nich takie a nie inne zachowania.